Baltijas un Polijas pārstāvju augsta līmeņa tikšanās Rīgā iezīmē jaunu posmu aizsardzības inovācijās un pārrobežu sadarbībā

Polijas vēstniecībā Rīgā notika augsta līmeņa sarunas starp Latvijas un Polijas aizsardzības un uzņēmējdarbības sektoru pārstāvjiem, iezīmējot jaunu posmu sadarbībā stratēģiski svarīgajā militāro tehnoloģiju jomā.

Tikšanās laikā Baltic Photonics un Starptautiskās Aizsardzības Ražotāju asociācijas (SAPRA) valdes priekšsēdētājs Edgars Zandmanis pārrunāja sadarbības iespējas ar Lukasz Cudny, Polijas vēstniecības Politikas un ekonomikas nodaļas vadītāju, un J. Mārtiņu Skuju, Polijas–Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras izpilddirektoru. Sarunu centrā bija inovāciju attīstība militārajās tehnoloģijās un starptautisko investīciju piesaiste.

 

Tehnoloģijas un zinātne kā attīstības virzītāji

 

SAPRA izcēla savas galvenās kompetences jomas, īpašu uzsvaru liekot uz pieredzi augstas precizitātes optikas, fotonikas un sensoru sistēmu izstrādē. Šīs tehnoloģijas kļūst arvien nozīmīgākas, veidojot mūsdienu nacionālo aizsardzības sistēmu pamatu laikā, kad drošība un inovācijas ir cieši saistītas.

 

Svarīgs diskusiju punkts bija sadarbības stiprināšana ar Latvijas universitātēm un pētniecības centriem. SAPRA identificējusi sešus stratēģiskos attīstības virzienus, kuros prioritāte tiek piešķirta akadēmiskajai kapacitātei, modernai laboratoriju infrastruktūrai un augsti kvalificētu speciālistu piesaistei. Arī Polijas puse apliecināja līdzīgu pieeju, uzsverot esošo sadarbību ar pētniecības iestādēm, lai paātrinātu modernu tehnoloģiju ieviešanu.

 

Investīciju vide un valsts atbalsts

 

Abas puses vienojās, ka aizsardzības nozarei ir pieaugoša nozīme ne tikai nacionālās drošības, bet arī publisko investīciju un industrijas attīstības plānošanas kontekstā. Lai gan Latvijā un Polijā jau ir piešķirti ievērojami resursi militāro tehnoloģiju attīstībai un ražošanai, normatīvie un birokrātiskie šķēršļi joprojām kavē straujāku izaugsmi. SAPRA pauda atbalstu Latvijas valdības centieniem vienkāršot administratīvās procedūras un uzsvēra nepieciešamību pēc elastīgas, investīcijām atvērtas vides, kas atbalsta gan vietējos ražotājus, gan ārvalstu partnerus.

 

Skats nākotnē: Reģionālās platformas un kopīgs redzējums

 

Tikšanās noslēgumā tika izskatīti konkrēti nākotnes sadarbības virzieni. SAPRA pārstāvji tika aicināti piedalīties gaidāmajā Trīs jūru iniciatīvas samitā Varšavā, savukārt Polijas puse tika aicināta apmeklēt Drone Summit Rīgā – reģionālu platformu, kas kļūst par nozīmīgu sadarbības centru dronu tehnoloģiju, optisko sistēmu un citu aizsardzības risinājumu jomā.

 

Baltic Photonics un SAPRA, Edgara Zandmaņa vadībā, turpina nostiprināt savu lomu kā starptautiski orientētas inovāciju un tehnoloģiju sadarbības platformas. Šī tikšanās apliecina abu valstu apņemšanos veidot drošāku, tehnoloģiski attīstītāku un zinātnē balstītu Eiropas aizsardzības nākotni.